לקראת קהילה חדשה 

אחרי שנה של בידוד, סגרים וריחוק חברתי, אנו ניצבים כעת בפני הצורך לחשוב מחדש על מושג הקהילה. נעשו שינויים מהותיים בהבנה שלנו של מה זה אומר לחיות ביחד, וריחוק פיזי השפיע על האופן בו אנו תופסים את הרעיון של “להיות ביחד”, גם ממרחק וגם בבידוד. האם זה אפשרי להיות ביחד כשאנחנו לבד? להראות סולידריות ואמפתיה כשכולם נמצאים בחברת עצמם? להתנגד ביחד כשאנחנו בנפרד? כיצד אנחנו שומרים על תחושה של קהילה כשאנחנו לא יכולים להתכנס?


“לקראת קהילה חדשה” הוא רצף של 20 עבודות וידאו קצרות (כל אחת באורך 1-6 דקות) של אמנים מאירופה, לצד מספר אמנים ישראלים. בכל עבודה אנו רואים אדם שקוע באקט של אינטראקציה, אמפתיה, ריפוי, מחאה או התנגדות. העבודות, שמוקרנות במקביל על ארבעה מסכי לד ומוצגות בשלוש ערים שונות (אילת, חיפה ותל אביב-יפו) מעלות שאלות על יכולתנו לפרק ולהרכיב מחדש  מושגים כגון “להיות ביחד” ו”להיות לבד” ולבסס חשיבה חדשה על האופן בו יש לבנות קהילה חדשה בעקבות המגפה. 

האיחוד האירופי פועל מדי יום, בכל רחבי העולם, על מנת לקדם קהילות מקומיות ולהעצים מנהיגים מקומיים. בין אם זה דרך העצמתן של נשים בקהילה הבדואית, או דרך חיזוק הקשרים בין מנהיגים בקהילה החרדית ותושבי הערים שלהם, הארגון שואף ליצור קהילות חזקות ובריאות יותר. משבר הקורונה אומנם הפריד בין רבים מאיתנו מבחינה פיזית, אך הוא גם הראה לנו את הצדדים הטובים ביותר של מנהיגות מקומית אפקטיבית.

אוצר: אבי לובין

he_ILHebrew